Atlı DanışmanlıkSÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ARTIK DAHA ‘DEĞERLİ’

Büyük ve orta ölçekli şirketlerin varlıklarını sürdürebilmeleri ve işlerini büyütebilmeleri gerekli yatırımların yapılabilmesi finansal kaynaklara ulaşmaya bağlıdır. Bu finansal kaynaklara iki şekilde ulaşılması mümkündür; 1- bankalardan kredi temin etmek, 2-şirket hisselerini halka arz etmek.

Bankaların sürdürülebilirliğin önemini ve gerekliliğini anlamalarıyla birlikte kredi sağlarken şirketlerin sürdürülebilir faaliyetlerini de sorgulamaya başladılar. Kurumsal sorumluluğun gereklerini yerine getiremeyen şirketler kredi kullanamama riski ile karşı karşıya.

İkinci seçenek olan hisselerin arzında da 2014 yılı itibari ile ‘oyunun kuralları’ değişti. Sürdürülebilirlik Endeksi’nin devreye girmesiyle Borsa İstanbul’da işlem gören, yatırımcıyla buluşan şirketler için durum farklı bir boyuta geçti.

Sürdürülebilrilik Endeksi’nin oluşturacağı platform, şirketlere sürdürülebilirlik politikaları ve stratejileri oluşturmada yol göstereceği gibi yatırımcılar için de güvenli yatırım imkanı sağlayacaktır. Eskiden şirketlerin karları ne kadar yüksekse hisse değerli de buna bağlı olarak yüksek seviyelere ulaşıyordu. Bu durumun sakıncasının en önemli örneği Enron skandalında ortaya çıktı. Enron’un hangi kuruluşlar tarafından denetlendiğini, finansal göstergelerinin şeffaflığının yanı sıra kurumsal yönetim, risk yönetimi gibi pek çok krtik detayı gözardı ederek, yüksek kar oranına göre yatırım yapanlar büyük kayıplarla uğradılar. 2001 Ekim tarihinde skandal patladığı zaman yatırımcının kaybettiği miktar ise 11 milyar Dolar oldu.

Bu tür kayıpları en düşük seviyede tutacak bir mekanizmaya sahip olan Sürdürülebilirlik Endeksi, birikimlerini güvenli bir yatırım aracı ile değerlendirmek isteyenler için kestirme yol niteliğinde. Şirketler bu endekste yer alabilmek için kurumsal yönetim, risk yönetimi, kontrollü kaynak yönetimi, paydaş diyaloğu, şeffaf ve hesap verebilir yapılarını kanıtlamış olmaları gerekiyor. Bu açıdan hem yüksek değerli hem de güvenilir bir yatırım tercihi olabiliyorlar.

 

S. Ceyda Özgün

ATLI Danışmanlık

Kurumsal Sürdürülebilirlik Uzmanı